Czym różni się ślub humanistyczny od cywilnego?

Śluby humanistyczne pozwalają rozpocząć nowy rozdział życia w niekonwencjonalny sposób. To jednocześnie szansa, by uświetnić jeden z najważniejszych dni niepowtarzalną i niezapomnianą ceremonią. Czym charakteryzuje się taka uroczystość i kiedy warto ją rozważyć? Podpowiadamy, czym różnią się śluby humanistyczne od cywilnych i kto może ich udzielić.

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny, w przeciwieństwie do tradycyjnego, nie ma nic wspólnego z żadną kulturą czy tradycją religijną. Taka ceremonia skupia się bowiem na wartościach humanistycznych, takich jak równość, wzajemny szacunek i współpraca w budowaniu wspólnej przyszłości. Para młoda ślubuje sobie oddanie i miłość nie przed Bogiem, ale przed drugim człowiekiem, a sama ceremonia nabiera wyjątkowego charakteru. W jej organizacji bardzo często pomagają profesjonalni konsultanci ślubni. Jednym z nich jest wedding planer Jagoda Dering, której ofertę znajdziesz na proponowanej stronie i która gwarantuje swoim klientom kompleksowe wsparcie w przygotowaniu ślubów humanistycznych. Obejmuje ono opracowanie dekoracji i scenografii, zapewnienie oświetlenia i oprawy muzycznej oraz innych elementów, składających się na niepowtarzalny styl i klimat wyjątkowej uroczystości.

Czym różni się ślub humanistyczny od cywilnego?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że śluby humanistyczne nie różnią się znacząco od ślubów cywilnych. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. O podstawowych różnicach przeczytasz w artykule: „Czym jest ślub humanistyczny i jak zorganizować go w Trójmieście?”, którego autor wymienił kilka cech, pozwalających na dokonanie rozróżnienia pomiędzy tymi dwoma ceremoniami. Jak się okazuje, w przypadku ślubu humanistycznego:

  • nie dochodzi do formalnej zmiany stanu cywilnego,
  • słowa przysięgi wypowiadane są prosto z serca, bez sztywnych reguł i formułek, wymaganych w trakcie ślubów cywilnych,
  • nie powstają żadne dodatkowe obowiązki, związane, chociażby ze zmianą nazwiska.

Jak nietrudno się domyślić, ślub humanistyczny nie ma również mocy prawnej. To swoiste ukoronowanie miłości i oddania, któremu towarzyszą często elementy artystyczne i wyjątkowa sceneria, w której wypowiadane są słowa własnej przysięgi.

Ślub humanistyczny - co to jest i czy warto się na niego zdecydować?

Jak wygląda ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to ceremonia bez sztywnych ram i ograniczeń. W praktyce otwiera ona przed parą młodą cały wachlarz różnorodnych możliwości. Słowa przysięgi padają więc na górskich szlakach, w zaciszu leśnych ścieżek i przy szumie morskich fal, niezależnie od pory roku czy dnia tygodnia. Samą ceremonię bardzo często porównuje się do przedstawienia, zwłaszcza gdy zakochani przygotowują na tę okazję specjalny scenariusz. Wiele z nich decyduje się puścić wodze fantazji i zaskoczyć swoich gości niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. To nie tylko nieszablonowe miejsca, ale również ich wystrój, oprawa muzyczna czy atrakcje, które na długo pozostają w pamięci uczestników całego przedsięwzięcia.

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Ślubów humanistycznych udziela mistrz ceremonii, posiadający stosowne uprawnienia i należący do Towarzystwa Humanistycznego. W tym przypadku celebrantem może zostać nawet osoba z bliskiego otoczenia – przyjaciel lub członek rodziny – po ukończeniu specjalnego kursu. Stawiając jednak na profesjonalistę, można liczyć nie tylko na odpowiednie poprowadzenie uroczystości, ale również na fachowe doradztwo w trakcie jej organizacji. Wybierając celebranta, warto zwrócić uwagę na wygląd, ale również na doświadczenie, barwę głosu, opinie oraz znajomość języka obcego, jeśli ślub humanistyczny będzie udzielany parom z różnych narodowości.

Kiedy warto rozważyć ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to ceremonia, na którą bardzo często decydują się osoby, lubiące przełamywać konwenanse. Nic dziwnego, bowiem znacząco odbiega ona od utartych w tradycji schematów, nie mając jednocześnie nic wspólnego z żadną doktryną religijną. Na organizację tego rodzaju przedsięwzięcia decydują się również często:

  • osoby niewierzące, które nie chcą identyfikować się z żadną religią,
  • pary o zróżnicowanych poglądach kulturowych czy religijnych,
  • indywidualiści, chcący przeżyć jeden z najważniejszych dni w życiu zgodnie z własnym scenariuszem i na własnych zasadach.

Śluby humanistyczne cenione są również wśród tych, którym zależy na głębokim przeżywaniu istoty miłości i oddania i które chcą wyrazić swoje uczucia słowami przysięgi, płynącymi prosto z serca. Niekiedy pary młode organizują tego rodzaju ceremonię przed ślubem cywilnym, by dopiero w późniejszym czasie sformalizować związek, zgodnie z wymogami, ustanowionymi w polskim prawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *