Przyśpiewki weselne – najpopularniejsze przyśpiewki na wesele

Przyśpiewki, które pojawiają się na weselach mają za zadanie rozbawić towarzystwo, w zabawny sposób nawiązując do sytuacji ślubu, wesela i młodej pary. Wywodzą się z tradycji ludowej, powinny być przede wszystkim krótkie, wesołe i muszą pełnić funkcję integracyjną. Wśród gości wesela z pewnością będą osoby, które uwielbiają przyśpiewki i z radością je wykonują, jak i takie, dla których jest to tylko relikt minionych czasów i będą się czuły nieswojo, śpiewając.

Rubaszny charakter przyśpiewek weselnych

Te weselne „przerywniki”, które pojawiają się najczęściej w czasie przerw w tańcu, niejednokrotnie mają bardzo swobodny charakter. Niejednokrotnie występują słowa nieprzyzwoite lub wyraźne aluzje do nocy poślubnej i spraw związanych z seksem. W nieco lżejszej wersji przyśpiewki mogą zachęcać młodą parę do udowadniania sobie uczucia poprzez pocałunki:

Nie pijemy wódki, nie pijemy wódki, pocałunek był za krótki!

Nie pijemy wcale, nie pijemy wcale, całowali się niedbale!

Inne przyśpiewki mogą nawiązywać do tematu zalotów i podrywu, co ma skłonić również innych gości wesela do tańców i wspólnej zabawy. Prym w tego rodzaju śpiewach wiodą górale i ich zabawne wiersze:

Maryś moja, Maryś, chodź ze mną do szopy,

A ja ci pokażę, jak się wiąże snopy.

Zachęta do wspólnego biesiadowania

Przyśpiewki weselne pomagają także dobrze zorganizować czas na weselach. Sygnalizują moment, w którym po partii tańców następuje czas na jedzenie podawanych przez obsługę dań i picie alkoholu. Najsłynniejszym, krótkim wezwaniem do zajęcia miejsca za stołem jest „A teraz idziemy na jednego”. Z piciem alkoholu związanych jest wiele zabaw, które w czasie wesela śpiewane są jeszcze chętniej, zwłaszcza: „Jeszcze po kropelce…” oraz „A kto się w styczniu urodził…”. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby przyśpiewki związane z zażywaniem trunków nie zdominowały uroczystości.

Przyśpiewki weselne pełnią ważną funkcję podczas przyjęcia – pomagają zabawić i rozweselić gości, wprowadzają swojski, ludowy element do zabawy, sygnalizują przerwy w tańcu. Należy jednak pamiętać, żeby nie były wulgarne i zbyt dosłowne, aby niektórzy goście nie poczuli się zażenowani . Warto też wziąć pod uwagę fakt, że na weselach bawią się również dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *