Ślub cywilny – dokumenty, koszt, formalności

Planujesz ślub cywilny? Warto zapoznać się z wymaganiami jakie Urzędy Stanu Cywilnego stawiają przed przyszłymi małżonkami. Sprawdź, jak należy przygotować się do tej uroczystości. Jakie dokumenty ze sobą zabrać, kiedy należy wnieść opłatę skarbową, kiedy powinniśmy udać się do USC, żeby wybrać datę ślubu i ile wizyt w urzędzie będzie niezbędnych? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w tym artykule.

Jakie dokumenty należy mieć ze sobą w USC?

Aby zawrzeć ślub cywilny na co najmniej miesiąc przed uroczystością należy nupturienci muszą wybrać się do USC, aby złożyć oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Takie oświadczenie jest ważne przez pół roku, dlatego nie ma możliwości wybrania daty ślubu w późniejszym okresie. Jeżeli planujecie ślub z większym wyprzedzeniem, należy o tym bezwzględnie pamiętać. Podczas tej wizyty należy mieć ze sobą dowody osobiste lub inne dokumenty ze zdjęciem np. paszport. Obcokrajowcy muszą mieć ze sobą dodatkowo akt urodzenia.

Ile kosztuje ślub cywilny?

Podczas tej wizyty będziecie musieli wnieść także opłatę skarbową za ślub. Standardowo wynosi ona 84 złote i dotyczy ceremonii odbywającej się w budynku Urzędu Stanu Cywilnego. Jeżeli planujecie uroczystość zaślubin w innym miejscu opłata wynosi 1000 zł. Z kosztów tych zwolnione są tylko uroczystości odbywające się poza USC ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia (np. w szpitalu, podczas hospitalizacji lub obojga przyszłych małżonków) lub z powodu pozbawienia wolności (w więzieniu lub areszcie). Dowód uiszczenia opłaty skarbowej zostaje wpięty do dokumentów.

Jakie formalności należy załatwić przed ślubem?

Oprócz złożenia oświadczeń o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa oraz wniesienia opłaty skarbowej, podczas pierwszej wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego przyszli małżonkowie składają również oświadczenia o wyborze nazwisk noszonych po ślubie oraz o tym, jakie nazwisko będą nosiły dzieci urodzone z tego małżeństwa. Podczas pierwszej wizyty w USC nie jest konieczna wizyta świadków ceremonii czy nawet podawanie ich nazwisk. Jednak w dniu ślubu należy udać się do USC wraz z nimi, aby potwierdzić swoją obecność i wpisać nazwiska świadków na protokole. W dniu ślubu zarówno para młoda jak i świadkowie muszą mieć ze sobą dowody osobiste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *