Ślub kościelny to ogromne przeżycie dla narzeczonych, wiążące się nie tylko ze stresem, ale również z radością rozpoczęcia wspólnego życia. Podczas rezerwowania terminu ślubu należy zwracać uwagę również na związane z tym koszty oraz formalności, które należy załatwić. Narzeczeni muszą znaleźć czas, by wspólnie odwiedzać urzędy oraz księdza, który będzie prowadził ceremonię.
Ślub kościelny – wymagane dokumenty
Po zarezerwowaniu w kościele określonej daty ślubu, narzeczeni powinni dostarczyć do parafii świadectwo bierzmowania, metrykę chrztu, dowód osobisty. Przed ślubem do parafii w której odbędzie się ceremonia należy dostarczyć zaświadczenia o odbyciu nauk przedmałżeńskich oraz spotkań w poradni małżeńskiej. Należy ponadto dostarczyć zaświadczenia z parafii narzeczonych poświadczające odbycie się zapowiedzi. Jeśli para zdecydowała się na ślub konkordatowy, musi odwiedzić Urząd Stanu Cywilnego (co najmniej 3 miesiące przed ślubem) w celu uzyskania zaświadczenia o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Potrzebne będą dowody osobiste narzeczonych, skrócony odpis aktu urodzenia oraz akt zgonu współmałżonka w przypadku wdowy/wdowca. Uzyskane zaświadczenie również należy dostarczyć do księdza. W dniu ślubu na protokole swoje podpisy będą musieli złożyć także świadkowie – dobrze, jeśli wcześniej przedstawią swój dowód osobisty np. przed rozpoczęciem ceremonii.
Ślub kościelny – koszty
Koszty ślubu są zmienne, zależą od wybranej parafii, terminu ślubu czy od okoliczności towarzyszących. Za nauki przedmałżeńskie zwykle należy zapłacić od 50 do 200 złotych. Przy zamawianiu zapowiedzi w parafiach, składa się datek w wysokości około 50 złotych. Kosztuje również samo udzielenie ślubu kościelnego – nie ma jednego cennika. Ksiądz może poprosić o ofiarę w wysokości 200 złotych, jak i w wysokości 1000 złotych. Zwykle dodatkowo należy opłacić organistę, kościelnego czy osobę śpiewającą podczas ślubu. Może być to dodatkowy wydatek rzędu 200-600 złotych. W USC przy odbiorze aktu ślubu lub wcześniej przelewem należy zapłacić 84 złote opłaty skarbowej. Oczywiście do wymienionych kosztów należy doliczyć cenę zabawy weselnej, dekoracji kościoła, wynajęcia zespołu. Nawet skromny ślub w gronie najbliższych to wydatek kilku tysięcy złotych – duże imprezy kosztują co najmniej 30 tysięcy złotych.